VIN dekoder – dostęp do historii Twojego pojazdu

Przy zakupie używanego samochodu warto jest wcześniej dowiedzieć się jego historii. Jeżeli nie chcesz kupować kota w worku skorzystaj z pomocy jaką daje VIN dekoder.

Czym jest numer VIN?

VIN, czyli Vehicle Identification Number, jest numerem identydikacyjnym samochodu, za pomocą którego wgrywa się do bazy najważniejsze informacje o aucie.

VIN pojazdu składa się z trzech części: światowy symbol, który identyfikuje producenta, opis danego modeli auta oraz indywidualny numer seryjny.

Znaki składające się na numer VIN umieszczane są jednym ciągiem. Numer VIN jest jeden nadany, ale w szczególnych wypadkach, poprzez specjalną procedurę może on zostać na nowo nadany i zachowamy legalność procesu zmiany.

Za pomocą dekodera VIN uzyskasz raport z najważniejszymi informacjami o samochodzie.

Jakie informacje uzyskamy z numeru VIN?

W numerze VIN znajdziemy podstawowe informacje o danym samochodzie, czyli model, markę, rok produkcji, kraj produkcji, kolor, rodzaj silnika oraz wyposażenia. Są to dane, które w przypadku zakupu możemy łatwo zweryfikować, dlatego dużo większe znaczenie ma dalsza część zawarta w VIN.

Jeżeli przepuścimy numer przez specjalny dekoder dowiemy się kolejnych ważnych kwestii dla użytkownika: czy auto nie jest poszukiwane, jaka była historia jego ewentualnych szkód, opcjach jakie mogą rozwinąć auto, przeglądach, które powinien przejść oraz to czy je przeszedł.

Możemy sprawdzić VIN każdego pojazdu. Otrzymamy w ten sposób jego faktyczną historię i prześledzimy procesy, które przechodził. Jeżeli sprzedawca próbuje odmówić Ci podania numeru VIN jest to jasny znak, że zataja przed Tobą jakieś informacje na jego temat.

Raport z dekodera pokarze wszelkie wypadki, w jakich brało auto oraz da obraz licznika przebiegu. Informacja o faktycznym stanie samochodu wiele mówi o jego jakości i w razie zawyżania oceny sprzedawcy będzie dobrym argumentem do negocjowania ceny.

Przed zakupem samochodu, sprawdź historię pojazdu używając do tego VIN dekoder. Dzięki temu unikniesz ewentualnych kłopotów i dowiesz się o faktycznej wartości danego modelu.

Gdzie uzyskać potrzebny raport?

Jeżeli chcemy uzyskać najważniejsze informacje na temat samochodu, który planujemy kupić możemy w tym celu użyć bezpłatny dekoder VIN jaki udostępnia CEPiK. Musimy jednak pamiętać, że baza ta ma swoje ograniczenia. W niej poznamy podstawowe dane techniczne, legalność samochodu oraz oś czasu.

CEPiK VIN nie poinformuje nas o np. danych fabrycznych wyposażenia samochodu lub usterkach fabrycznych. CEPiK pozwala na dostęp do informacji jedynie wówczas, kiedy pojazd jest zarejestrowany w Polsce. Jest to problem również w kwestii weryfikacji, czy samochód nie był kradziony, przegląd zostaje dokonany jedynie w oparciu o polską bazę.

W przypadku potrzeby dokładniejszych danych dużo bardziej użyteczny jest dekoder VIN oferowany przez firmy zajmujące się profesjonalnym odczytywaniem historii aut.

Podaj numer VIN na stronie oferującej usługi sporządzania raportu przez VIN dekoder i otrzymaj chronologiczną, dokładną historię samochodu.

Potrzebny kod powinien znajdować się w dowodzie rejestracyjnym oraz wewnątrz nadwozia. VIN umieszczany jest najczęściej w kilku miejscach samochodu. Ich lokalizacja jest różna w zależności od producenta.

Skanując numer VIN możemy zaoszczędzić wielu przykrych sytuacja. Dzięki niemu zyskamy pewność o zakupie i nie będziemy musieli się martwić ewentualną niejasną, wcześniejszą historią samochodu. To też kwestia naszego bezpieczeństwa, znając pełną historię auta możemy wykryć ukrywane usterki.